Házi segítségnyújtás vezető gondozónője: KÁROLYI LÍVIA

Az intézmény elérhetőségei:

Telefon: 94/554-168, 94/554-169

Fax: 94/554-169

E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Házi segítségnyújtás ellátási területe:

A szentgotthárdi kistérség településeinek közigazgatási területén (Apátistvánfalva, Orfalu és Kétvölgy települések kivételével) kötelezően működtetett szolgáltatás.

Az intézmény a szolgáltatást az igénylő önálló életvitelének minél további fenntartása érdekében fizikai, egészségügyi, mentális, szociális szükségleteinek megfelelően az igénybe vevő lakásán, lakókörnyezetében biztosítja. Olyan idős, illetve egészségi állapotuk és önkiszolgálási képesség hiánya miatt rászoruló személyek számára, akik önmaguk ellátására saját erőből nem képesek és hozzátartozóik sem tudnak gondoskodni róluk.

Házi segítségnyújtás igénybevételét megelőzően vizsgálni kell az igénylő gondozási szükségletét. Az értékelőlap kitöltésében az intézményvezető mellett a háziorvos is közreműködik

Az értékelő adatlap alapján gondozási fokozatok kerültek bevezetésre, melyek alapján válik az ellátást igénylő, szociális segítésre vagy személyi gondozásra jogosulttá. Ha az igénylő a gondozási szükséglet vizsgálata alapján személyi gondozásra jogosult, az magában foglalja a szociális segítésre való jogosultságot is.

Szociális segítésre minden azon igénylő jogosult aki:

-          65. életévét betöltötte és egyedül él

-          70. életévét betöltötte és lakóhelye közműves vízellátás vagy fűtés nélküli vagy

-          75. életévét betöltötte.

Az értékelő adatlap hatálya határozatlan ideig fennáll, azzal a kitétellel, hogy amennyiben szociális segítés biztosítása esetén személyi gondozási feladatok ellátása válik szükségessé, a gondozási szükséglet vizsgálatát ismételten el kell végezni.

Házi segítségnyújtás esetében a gondozási szükséglettel nem rendelkező személy is ellátható, ha az ellátást igénylő vagy a térítési díjat megfizető más személy írásban vállalja a szolgáltatási önköltséggel azonos mértékű személyi térítési díj megfizetését.

A házi segítségnyújtás gondozási tevékenységei és résztevékenységei

Szociális segítés keretében:

A lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködés körében:

–    takarítás a lakás életvitelszerűen használt helyiségeiben (hálószobában, fürdőszobában, konyhában és illemhelyiségben)

–    mosás

–    vasalás

A háztartási tevékenységben való közreműködés körében:

–    bevásárlás (személyes szükséglet mértékében), gyógyszer kiváltása

–    segítségnyújtás ételkészítésben és az étkezés előkészítésében

–    mosogatás

–    ruhajavítás

–    közkútról, fúrtkútról vízhordás

–    tüzelő behordása kályhához, egyedi fűtés beindítása (kivéve, ha ez a tevékenység egyéb szakmai kompetenciát igényel)

–    télen hóeltakarítás és síkosságmentesítés a lakás bejárata előtt

–    kísérés

Segítségnyújtás veszélyhelyzet kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában

Szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözés segítése

Személyi gondozás keretében:

Az ellátást igénybe vevővel segítő kapcsolat kialakítása és fenntartása körében:

–    információnyújtás, tanácsadás és mentális támogatás

–    családdal, ismerősökkel való kapcsolattartás segítése

–    az egészség megőrzésére irányuló aktív szabadidős tevékenységben való közreműködés

–    ügyintézés az ellátott érdekeinek védelmében

Gondozási és ápolási feladatok körében:

–    mosdatás

–    fürdetés

–    öltöztetés

–    ágyazás, ágyneműcsere

–    inkontinens beteg ellátása, testfelület tisztítása, kezelése

–    haj, arcszőrzet ápolás

–    száj, fog és protézis ápolása

–    körömápolás, bőrápolás

–    folyadékpótlás, étkeztetés (segédeszköz nélkül)

–    mozgatás ágyban

–    decubitus megelőzés

–    felületi sebkezelés

–    sztómazsák cseréje

–    gyógyszer adagolása, gyógyszerelés monitorozása

–    vérnyomás és vércukor mérése

–    hely- és helyzetváltoztatás segítése lakáson belül és kívül

–    kényelmi és gyógyászati segédeszközök beszerzésében való közreműködés

–    kényelmi és gyógyászati segédeszközök használatának betanítása, karbantartásában való segítségnyújtás

–    a háziorvos írásos rendelésén alapuló terápia követése (a tevékenység elvégzéséhez való kompetencia határáig)

v  Az ellátást igénybe vevő illetve törvényes képviselője az ellátás keretében végzett tevékenységeket (lakás belül és kívül egyaránt) annak elvégzését és időtartamát a gondozó által dokumentált tevékenység naplóban aláírásával igazolja.

v  A szolgáltatás biztosítása az egyéni szükségletek és igények figyelembevételével határozatlan vagy határozott időtartamra történhet.

v  A házi segítségnyújtást az intézmény az ellátást igénybe vevővel vagy annak törvényes képviselőjével megkötött megállapodás alapján biztosítja.

v  A gondozó szolgálat 7 napos munkarendben, két műszakban dolgozik (délelőtt, délután). A szolgáltatást szakképzett, hivatásos szociális gondozók biztosítják.

v  A házi segítségnyújtás 2019. évre fenntartó által jóváhagyott intézményi térítési díjai:

A házi segítségnyújtás alapszolgáltatásért az 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról 114.§-a, 116.§-a, valamintSzentgotthárd és Térsége Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának 9 / 2019. számú Társulási Tanácsi határozata, valamint Szentgotthárd Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2019.(IV.26.) ÖKT. rendelete alapján a házi segítségnyújtás intézményi térítési díjai:

  • Fenntartó által elfogadott intézményi térítési díjak:
  1. 1.szociális segítés: 900 Ft/óra
  2. 2.személyi gondozás: 900. Ft/óra
  3. gondozási szükséglettel nem rendelkező ellátott intézményi térítési díja:

2070 Ft/óra

A B C
Sorsz. Jövedelmi sáv Fizetendő térítési díj: Ft/óra
1. 0 0
2. 1         - 31 000 300
3. 31 001 - 43250 500
4. 43751 - 57500 600
5. 57501 - 71750 700
6. 71751 - 86000 800
7. 86001 - 900

v  A fizetendő személyi térítési díj összegéről a Gondozási Központ vezetője, a szolgáltatás biztosításának megkezdése előtt megállapodásban tájékoztatja az ellátottat vagy a térítési díj fizetésére kötelezett személyt.

v  A személyi térítési díj fizetése utólag történik, számla ellenében az intézmény által meghatározott napokon, a tárgyhót követő hó 10-ig.

v  Az intézményi térítési díjat a fenntartó állapítja meg, évente legfeljebb két alkalommal.

Házi segítségnyújtás igényléséhez kapcsolódó formanyomtatványok:

1)Kérelem a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás igénybevételéhez

2)Egészségi állapotra vonatkozó igazolás, jövedelemnyilatkozat (9/1999. (XI.24.) SZCSM rendelet 1. számú melléklet I. és II. része)

3) A mindenkori intézményi térítési díjjal azonos személyi térítési díj megfizetéséről – az 1993. évi III. törvén 117/B. §-a és a 29/1993. (II. 17.) Kormányrendelet 2/A. §-a alapján

A nyomtatványhoz mellékelni kell:

    • A szolgáltatást igénybe vevő személy által nyilatkozott rendszeres havi jövedelemre vonatkozó dokumentumokat.
    • A kérelemhez mellékelni kell a rendelkezésre álló leletek, zárójelentések és szakvélemények másolatát, amelyek segítik a gondozási szükséglet megítélését.

 

Tájékoztató a jövedelem- és a vagyonnyilatkozat kitöltéséhez

I.    Személyi adatok

1. Család alatt az egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közösségét kell érteni.

2. Közeli hozzátartozó a jövedelemvizsgálat vonatkozásában

2.1. a házastárs,

2.2. az élettárs,

2.3. a húsz évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek (a továbbiakban: nevelt gyermek),

2.4. a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek,

2.5. a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek,

2.6. korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek, ha ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt (fogyatékos gyermek),

2.7. a 18. életévét be nem töltött gyermek vonatkozásában a vér szerinti és az örökbe fogadó szülő, illetve a szülő házastársa vagy élettársa.

II.    Jövedelmi adatok

1. Jövedelem: a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó – megszerzett – vagyoni érték (bevétel), ideértve a jövedelemként figyelembe nem vett bevételt és az adómentes jövedelmet is, továbbá az a bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni.

2. A jövedelmi adatok alatt havi nettó jövedelmet kell érteni. A nettó jövedelem kiszámításánál a bevételt az elismert költségekkel és a befizetési kötelezettséggel csökkentett összegben kell feltüntetni. Elismert költségnek minősül a személyi jövedelemadóról szóló törvényben elismert költség, valamint a fizetett tartásdíj. Befizetési kötelezettségnek minősül a személyi jövedelemadó, az egyszerűsített vállalkozási adó, a magánszemélyt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, egészségbiztosítási hozzájárulás és járulék, egészségügyi szolgáltatási járulék, nyugdíjjárulék, nyugdíjbiztosítási járulék, magán-nyugdíjpénztári tagdíj és munkavállalói járulék.

3. Ha a magánszemély az egyszerűsített vállalkozói adó vagy egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapjául szolgáló bevételt szerez, a bevétel csökkenthető a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint elismert költségnek minősülő igazolt kiadásokkal, ennek hiányában a bevétel 40%-ával. Ha a mezőgazdasági őstermelő adóévi őstermelésből származó bevétele nem több a kistermelés értékhatáránál (illetve ha részére támogatást folyósítottak, annak a folyósított támogatással növelt összegénél), akkor a bevétel csökkenthető az igazolt költségekkel, továbbá a bevétel 40%-ának megfelelő összeggel, vagy a bevétel 85%-ának, illetve állattenyésztés esetén 94%-ának megfelelő összeggel.

4. Nem minősül jövedelemnek, így a jövedelembe sem kell beszámítani a temetési segélyt, az alkalmanként adott átmeneti segélyt, az önkormányzati segélyt, a rendkívüli települési támogatást, a lakásfenntartási támogatást, az adósságcsökkentési támogatást, a rendkívüli gyermekvédelmi támogatást, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 20/A. §-a szerinti támogatást, a Gyvt. 20/B. § (4)–(5) bekezdése szerinti pótlékot, a nevelőszülők számára fizetett nevelési díjat és külön ellátmányt, az anyasági támogatást, a szépkorúak jubileumi juttatását, a fogadó szervezet által az önkéntesnek külön törvény alapján biztosított juttatást, a házi segítségnyújtás keretében társadalmi gondozásért kapott tiszteletdíjat, az energiafelhasználáshoz nyújtott támogatást és a szociális szövetkezet (ide nem értve az iskolaszövetkezetet) tagja által a szövetkezetben végzett tevékenység ellenértékeként megszerzett, a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján adómentes bevételt. Nem minősül jövedelemnek az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás, az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény alapján történő munkavégzés révén szerzett bevétel, továbbá a természetes személyek között az adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatásra vonatkozó rendelkezések alapján háztartási munkára létesített munkavégzésre irányuló jogviszony keretében történő munkavégzésnek (háztartási munka) a havi ellenértéke.

5.

6. A családtagok jövedelmét kizárólag kiskorú igénybe vevő esetén kell feltüntetni, külön-külön. A családi pótlékot, az árvaellátást és a tartásdíj címén kapott összeget annak a személynek a jövedelmeként kell figyelembe venni, akire tekintettel azt folyósítják.

7. A havi jövedelem kiszámításakor

– rendszeres jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap,

– nem rendszeres jövedelem, illetve vállalkozásból, őstermelésből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónap alatt kapott összeg egy havi átlagát kell együttesen figyelembe venni.

III.    Jövedelem típusai

1.    Munkaviszonyból és más foglalkoztatási viszonyból származó jövedelem: különösen a munkaviszonyban, közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszonyban, kormánytisztviselői jogviszonyban, bírósági, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, honvédség, rendvédelmi szervek, polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses szolgálati jogviszonyában folytatott munkavégzésre irányuló tevékenységből, továbbá szövetkezet tagjaként folytatott - személyes közreműködést igénylő - tevékenységből származó jövedelem.

2.    Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó jövedelem: itt kell feltüntetni továbbá a jogdíjat, a bérbeadó, a választott könyvvizsgáló tevékenységéből származó jövedelmet, valamint a gazdasági társaság magánszemély tagja által külön szerződés szerint teljesített mellékszolgáltatást.

3.    Táppénz, gyermekgondozási támogatások: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, családi pótlék, gyermektartásdíj.

4.    Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások: öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj, özvegyi és szülői nyugdíj, árvaellátás és baleseti hozzátartozói nyugellátások; rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, rokkantsági járadék, rehabilitációs járadék, politikai rehabilitációs ellátások, házastársi pótlék, házastárs után járó jövedelempótlék.

5.    Önkormányzat és az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal által folyósított ellátások: különösen az időskorúak járadéka, az aktív korúak ellátása, az ápolási díj, a települési támogatás, az álláskeresési járadék, a nyugdíj előtti álláskeresési segély, a képzési támogatásként folyósított keresetpótló juttatás.

6.    Egyéb jövedelem: például az ösztöndíj, szakképzéssel összefüggő pénzbeli juttatások, nevelőszülői díj, szociális gondozói díj, végkielégítés és állampapírból származó jövedelem, ingatlan és ingó tárgyak értékesítéséből, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem, életjáradékból, föld és más ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, illetve minden olyan jövedelem, amely az előző sorokban nem került feltüntetésre.

Szükség esetén a nyilatkozatok rovatai bővíthetők, valamint kitöltésük mellékletben folytatható.

A jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelmekről a jövedelem típusának megfelelő iratot vagy annak másolatát kell a kérelemhez mellékelni. A vagyonnyilatkozatban feltüntetett pénzvagyonról a kérelemhez mellékelni kell a bankszámlakivonat, a betétkönyv, illetve a takarékbetét-szerződés másolatát.