2022. december 12-én a Motivage projekt mentálhigiénés programsorozatának részeként Bogáth Margit: Az Örömteli Élet Titkai – avagy pszichológiai technikák az aktiv időskorban c. előadását láthatták az érdeklődők

Szó esett a pszichológia XXI századi kérdéseiről: félelmekről, szorongásokról, a stressz kialakulásáról, a depresszióról és függésekről, melyek mind-mind jelen vannak az idős korosztályban is. Definiáltuk az érzelmeinket, a kapcsolati hálónkat, személyiségünk alakulását.
Sorra vettük az időskor gerontológiai jellemzőit, a fejlődési szakaszok sajátosságait.

Tájékoztatást kaptunk a boldogság pszichológiájáról. Mitől olyan nehéz boldognak lenni?! Mik lehetnek boldogságunk elemei? - Testi-lelki edzettség, felkészültség, biztonság, lelki egyensúly, a feltétel nélküli szeretet, jelenlét, pénz, siker.

Beszélgettünk arról, mi lehet emberi létünk célja?! Szó esett biztonságról, a megkapaszkodási ösztön kielégítéséről, a szeretet nyelv használatáról, önmegvalósításról.

Kitértünk a társas együttlét csodáira, hiszen az ember társas lény! Szüksége van a közösségre és időnként az egyedüllétre is!

Végül egészségünk hosszútávú megőrzése érdekében sorra vettük a rendelkezésre álló technikákat is, mint pl.: relaxáció, jóga, immaginációk, meditáció, agykontroll technikák, jobb agyféltekés rajzolás, örömtánc stb.


 

 


 

Diplomás zeneterapeutával a színházban

Nagy élményben volt részük azoknak, akik részt vettek a szentgotthárdi színházban július 21-én Fasching Zsuzsanna előadásán, melynek címe:
„Létem, ha végleg lemerült.”
Szerinte az egészség pillanatnyi állapot. Ezt a pillanatnyi állapotot, benyomást zenén, festményeken keresztül érzékeltette, mutatta be a színpadi kivetítőn. Szép, színes virágokat! Nem volt mindegyik tökéletes, néhánynak egy-két szirma hiányzott, egy-egy virág szára girbegurba volt, de a vidámságot, a szabadság érzését sugározták. A pillanat itt volt, majd elillant. Az életet néha beárnyékolja a betegség. Az előadó filmrészletekkel illusztrálta, hogy hogyan viselkedünk ilyen helyzetekben: tolószékbe kerül egy fiatalember, a szerelem adja vissza az életkedvét; meddig, hogyan gyászoljuk eltávozott szerettünk.
A Szerelmünk lapjai című filmben az évtizedekig szerelmi házasságban élő feleség demenciában szenved. A férj felolvassa neki életük történetét, így, ha rövid időre is, de visszahozza szerelmét a való világba.
Fasching Zsuzsanna, ha látta, hogy mondanivalója miatt szomorkás lett a hangulat, bevont bennünket is a játékba. Elkezdte egy dal első sorát, mi pedig folytattuk. Nemsokára zengett a színházterem. „Kitörted a kezedet, mivel ölelsz engemet…”
Az előadás alatt lassan megismertük a demencia jeleit. Praktikákat osztott meg velünk, hogy lehet késleltetni a betegséget.
Viccesen megnyugtatott bennünket, hogy a feledékenység csak az öregség jele.
Egy mondata még most is a fülembe cseng: „a demens beteg nem a mi világunkban, hanem a saját kis világában él és ott BOLDOG. Miért volt feledhetetlen ez a két óra?
Láttunk idős, beteg volt balett táncosnőt, aki az ismerős zene hallatára megfiatalodva táncmozdulatokat tett; megcsodálhattuk a színpadi kivetítőn a természet és az ember alkotta szépségeket.
A hangulatot és a megértést segítette az élőzene. Máriás Zsolt zongoraművész és Farkas Erzsébet énekművész nyújtott nagy élményt a hálás közönségnek.
Nagyon nagy köszönettel tartozunk Fasching Zsuzsanna zeneterapeutának az érdekes, tanulságos szórakoztató délutánhoz.
A Motivage projekt keretében a Városi Gondozási Központ Szentgotthárd mentálhigiénés programsorozatának 3. rendezvénye volt a zeneterápiás előadás.
A SIHU 237 azonosító számú Motivage projekt az Interreg V-A Szlovénia-Magyarország 2014-2020 Együttműködési Programnak köszönhetően valósulhat meg.
Fő célkitűzése: egy olyan idősbarát régió kialakítása itt a határtérségben (Szentgotthárd és Lendva térségében), ahol az idősek méltóságban, biztonságban, egészségben és aktívan élhetik meg nyugdíjas éveiket.

Az előadás zárásaként egy rajzfilm részletben egy kisfiú a nagyon öreg nagymamájának gitározott és énekelt. A refrén így kezdődött: „Emlékezz…”
Azért, hogy emlékezni tudjunk, sokat kell együtt lenni a szeretteinkkel, közös programokat szervezni, sokat beszélgetni, hogy legyen mire emlékezni.
Az életet élni kell!


 

Pál Feri atya
Mi segít át az élet megoldhatatlan helyzetein?
HOGYAN SEGÍTSÜNK JÓL MAGUNKNAK ÉS MÁSOKNAK –
a hatékony segítés jellemzői, a hatékony segítő szerepkörei
2022. július 12. kedd 17.00 óra


Mindenki kerülhet (és időről időre kerül is) olyan helyzetekbe, amikor segítségre van szüksége.
Valaki máséra, vagy akár a sajátjára. Milyen nagyszerű dolog, ha az ilyen helyzetekben érezzük magunkban a vágyat, az indíttatást, az erőt arra, hogy segítsünk.
Ám ahhoz, hogy ezt valóban hatékonyan, a segítségre szoruló személy érdekeit szolgáló módon tehessük meg, tisztában kell lennünk néhány alapvetően fontos dologgal, mert időnként a legnagyobb jó szándék mellett is beleeshetünk bizonyos sajátságos csapdákba.
A jó segítőnek egyszerre három szerepben kell megtanulnia otthonosan mozognia: a grandiózus segítőében, a szakemberében és az emberében.
Ezek a segítő szerepek ráadásul egymásnak kölcsönösen szakértői, ezért bármelyikben vagyunk, fordulhatunk a másik kettőhöz segítségért.
És fontos is, hogy megtegyük, mert az egyik legnagyobb segítség azoknak, akiknek segítünk, ha azt látják, hogy mi hatékonyan segítünk önmagunknak.
Ez a legjobb minta, ami létezik.
A demencia, az időskort érintő problémák és egyéb élethelyzetből adódó megoldhatatlannak tűnő nehézségeink sokaságát vettük górcső alá. Időnként van az úgy, hogy egy adott szituációból nincs kiút, kilátástalannak, megoldhatatlannak látunk helyzeteket.
Az ilyen esetekben kell mindig valami, ami kimozdít, vagy valaki, egy ismerős, egy jóbarát, egy szakember, akinek hatására más színben látjuk a világot!
Ilyen szakember Pál Feri atya római katolikus pap és mentálhigiénés szakember, aki szaktudásával és sajátos előadásmódjával más megvilágításba helyezi a dolgokat.


 

 

A Városi Gondozási Központ SIHU237 sz. MOTIVAGE projekt mentálhigiénés program elemének keretein belül került vetítésre az Apa c. film.
A film két Oscar díj nyertese: Anthony Hopkins a legjobb férfiszereplő, Florian Zeller a legjobb adaptált forgatókönyv író díjat nyerte el. Nagyon életszerűen és érzékletesen mutatja be a demencia problémakörét.
A téma aktualitását támasztja alá a demens betegek növekvő száma, valamint a magyarországi korfa elöregedést mutatói ágai. Várhatóan 65 év felett 5 évente megkétszereződik a demencia tünetit mutató idősek száma.
A film után mentálhigiénés, irányított beszélgetésre került sor. Elsőként próbáltuk beazonosítani azokat az érzéseket, melyek a film hatására keletkeztek bennünk. A nézők zavarodottságról, döbbenetről, szomorúságról, fájdalomról, feszültségről számoltak be. A film alkotóinak nem titkolt szándéka éppen ez a zavarkeltés. Az idősíkok, a szereplők, a helyszínek szinte észrevétlen változása, az ellentmondásos információk egymásutánisága teljesen összezavarták a nézőt, érzékeltetve ezzel éppen azt a mentális dezorientáltságot, amit a demencia képes okozni az egyénben.
Sok nézőben felmerült az öngondoskodás kérdése, hosszasan elmerültünk ebben a témában. Kérdésként vetődött fel, hogy ki és vajon meddig, mikor tud még önmaga sorsáról időben gondot viselni, hol és mikor érkezik el az az idő, amikor még tud, de még nem is korai akár egy bentlakásos intézmény felkeresése. A családtagokkal, gyermekekkel való beszélgetés a jövő kérdéseiről is nagyon fontosnak bizonyul abban az esetben, ha az egyén feltehetőleg már nem lesz öngondoskodásra és belátásra képes.
Felmerült a demens beteget ápoló családtagok helyzetének a kérdése is. Mindannyian egyetértettek abban, hogy ez hosszútávon nagy teher nemcsak az egyénnek, de az egész család számára is. Ennek következménye az az etikai kérdés, amelytől sok családtag szenved: amikor egyedül már képtelen ellátni hozzátartozóját, de az intézményi elhelyezés komoly lelkiismereti terhét sem tudja felvállalni. Megbeszéltük, hogy a demens betegek ápolása egy külön, speciális szakfeladat. Míg egy laikus, érzelmi kötelékekkel kötődő családtag nagyon nehezen választja külön, hogy a beteg magatartása (pl. agressziója, gyanakvása) a betegségéről szól, (és nem a hozzátartozónak), addig egy érzelmileg valamelyest távolságot tartani tudó, szakképzett ápoló más módon, objektívebben tud kapcsolódni a beteghez.
Témaként felmerült a szociális és egyészségügyi rendszer hiányossága is, a hosszú várólisták, valamint az ápolást, gondozást nyújtó egészségügyi és szociális férőhelyek szűkössége.
A film főszereplője, Anthony mindig az óráját kereste. Felmerült egy nézőben ennek a szimbolikája is. Szerinte az elvesztett időt, a nemtalált idősíkot, múltban vagy jelenben lenni kérdéskörét veti föl az óra. Mások véleménye szerint az óra szimbolizálja az identitás biztos pontját: „amíg rajtam az óra, tudom, hogy ki vagyok”.
Érintettük az emberi méltóság kérdéskörét is. Mivel a demens beteg egyedül az érzelmekre tud és képes reagálni, ezért nagyon fontos, hogy tiszteletben tartsuk őt, őrizve emberi méltóságát: a szellemi hanyatlás állapota semmit nem von el az emberi élet értékéből.
A beszélgetést kötetlenül folytattuk a színház aulájában pogácsa és üdítő mellett.


Szentgotthárd, 2022. július 8.
Kőrösi Krisztina
mentálhigiénés szakember


 

 


 

 


 

 

 


 

A Városi Gondozási Központban 2022.05.20-án pénteken „Tegyük szebbé környezetünk!” elnevezésű önkéntes programunkat követően szakmai egyeztetésre került sor projektpartnereinkkel, a lendvai Idősebb Polgárok Otthona vezetőjével és munkatársaival.
Bemutatásra került az intézmény keretein belül működő jelzőrendszeres házi segítségnyújtás szolgáltatás. Tesztriasztások segítségével prezentáltuk a működést és osztottuk meg tapasztalatainkat. A megújult technikai eszközrendszer próbaüzemelési időszakában vagyunk jelenleg.

 


A Városi Gondozási Központ Szentgotthárd 2022.05.20-án pénteken „Tegyük szebbé környezetünk!” címmel önkéntes programot szervezett az intézmény udvarán. A program célja a parkosítás, virágosítás által a különböző generációk összekapcsolása maradandó érték teremtése mellett.
A központ a közelmúltban kapott új kerítést az utcafront felöl. A SIHU 237 Motivage projektnek köszönhetően lehetőség nyílt a terület önkéntes úton való megszépítésére, ezért invitáltuk a projektpartnereket, az Idősek klubja látogatóit és Szentgotthárd Város Ifjúsági Tanácsának tagjait, hogy önkéntes segítségnyújtás mellett varázsoljuk szebbé az udvarrészt.
A terület előkészítését követően telepítettünk évelős növényeket, különböző bokrokat, fákat és ültettünk muskátlikat.
A munka fáradalmait az udvaron a nagy fák árnyékában pihentük ki frissítők mellett és szalonnát is sütöttünk.
Ezúton is köszönjük minden résztvevő áldozatos munkáját! Köszönjük a Fábián Növénykereskedésnek a gyönyörű virágokat, a Buldózer 2000 Kft-nek a tereprendezést, az EMERIK -FA Kft-nek a felajánlott faaprítékot, a Titán-Beton Kft-nek a geotextíliát, a SZET Kft-nek pedig a rendelkezésünkre bocsátott eszközöket.


 


 

A Motivage projekt keretében 2022. április 8-án Önkéntes program keretében generációk közti műhelymunkára invitáltunk kicsiket és nagyokat a húsvét jegyében.
A programot Fábián Béláné a Városi Gondozási Központ intézményvezetője nyitotta meg. Köszöntötte a megjelenteket, projektpartnereket, szakembereket a határ mindkét oldaláról, a helyi, nemzetiségi civil szervezetek képviselőit, a különböző generációhoz tartozó résztvevőket. Beszédében kitért a projekt fontosságára, az önkéntes programok jelentőségére.

Mivel itt élünk a határtérségben, a magyar, német, szlovén nemzetiségek ölelésében, a kultúra közvetítése, megőrzése, hagyományok ápolása különösen fontos részét képezi életünknek. Itt a szlovének lakta településeken is számos kultúrcsoport, énekkarok, tánccsoportok, amatőr színjátszók működnek. Ezekbe való becsatlakozásra már egészen kisgyermekkortól van lehetőség. Közülük mutatkozott be két különböző generáció is. Egyrészt az Apátistvánfalvi Kétnyelvű Általános Iskola tanulói, akik már 1. osztályos koruktól kezdve a néptánccsoport tagjai, iskolai, települési és nemzetiségi rendezvények szereplői, másrészt a Magyarországi Szlovének Szövetsége Nyugdíjas Tánccsoportja, aki idén ünnepelte fennállásának 12. évfordulóját. A két generáció fellépése között hallhattunk egy húsvéti tanmesét is Károlyi Lívia, a Városi Gondozási Központ vezető gondozója előadásában.
A kultúrműsort követően programunkat műhelymunkával folytattuk. Kemény papirokból készítettünk kosarakat, melyekbe a különböző technikákkal megfestett tojásokat, fonalból készített nyuszit tettük, kreppapirból készített virágokkal díszítettük. Emellett készítettünk még 2 tojásfát is, ami az idősek klubja társalgóját díszíti majd az ünnep idején.

A műhelyunka végeztével kötetlen beszélgetés mellett húsvéti étkekkel terített asztalok köré invitáltuk vendégeinket.


 


 

2021. december 10-én Adventi műhelymunkára, mézeskalács sütésre került sor Felsőszölnökön a Szlovén Mintagazdaságban a Városi Gondozási Központ Szentgotthárd szervezésében.
A program a Motivage projekt keretében valósulhatott meg, melynek átfogó célja egy határon átnyúló idősbarát régió fejlesztése Lendva és Szentgotthárd térségének időskorúakkal foglalkozó szervezetei között. A MOTIVAGE Lendva és Szentgotthárd térségét egy olyan integrált idősbarát régióvá alakítja, ahol ösztönzik a társadalmi és gazdasági részvételt, és támogatják a felelős és önálló életvitelt, növelve az idősek jó egészségben, aktívan és méltóságban megélt éveinek számát, tehermentesítve az intézményeket és erősítve a közösségi kohéziót.

A Városi Gondozási Központ intézményvezetője Fábián Béláné köszöntötte a megjelenteket, projektpartnereket, szakembereket a határ mindkét oldaláról, civil szervezetek képviselőit, a különböző generációhoz tartozó résztvevőket. Beszédében kitért az egyik legszebb ünnepünk, az Advent jelentőségére, a készülődés fontosságára, mely készülődés nem csak környezetünk előkészítését és az ajándékvásárlást jelenti ilyenkor, hiszen belső útjainkon is a karácsonyi csoda fogadására igyekszünk. A legtöbb család otthonában megtalálható az adventi koszorú, melyen már 2 gyertya ég, illetve sülnek az aprósütemények, készülnek a mézeskalácsok. Ebben a szellemben valósítottuk meg a délutáni programot is. A MOTIVAGE projekt igazán jó lehetőséget biztosít arra, hogy összehozzuk a különböző generációkat, tapasztalatot cseréljünk, beszélgessünk.

A mézeskalács sütés egy önkéntes program keretében valósulhatott meg, ahol a szépen elkészített, díszített mézeskalácsokat ajándékdobozokba csomagolva ajánlottuk fel elsősorban sajátos nevelési igényű gyermekeknek a térségben, illetve Szentgotthárd és Lendva területén élő időskorúak számára. Általában elmondható, hogy az önkéntes programok célja valamilyen segítségnyújtás. Azt szeretnénk elérni, hogy ezen programok alkalmával az idősek ne csak fogadói legyenek a különféle segítségnyújtásnak, hanem aktív szereplői is, ezzel megelőzve az elmagányosodást, hátráltatva a demencia korai tüneteinek kialakulását.


 


 

A MOTIVAGE projekt keretében 2021. október 14-15-én kétnapos szakmai tanulmányúton vettünk részt Ausztriában.

A program egyeztetését követően reggel 9 órakor indultunk Unterlamm-ba, ahol az Idősek Otthona vezetője, egyben tulajdonosa, Maurer asszony és munkatársai fogadtak Bennünket. A délelőtt folyamán tájékoztatást kaptunk az Otthon működéséről és betekintést nyertünk a napi tevékenységekbe, munkafolyamatokba, az idősek teljeskörű ellátásába. A 29 férőhellyel rendelkező intézmény széleskörű, minden igényt kielégítő szolgáltatásokat kínál lakóinak teljes ellátással. Az idősek igazán szép környezetben élnek. Kedves, segítőkész, türelmes ápolókgondozók segítik mindennapjaikat. Nagy hangsúlyt fektetnek a változatos és egészséges táplálkozásra is, ami idős korban is ugyanolyan fontos, mint fiatalon, hiszen az életkori sajátosságok, a jelentkező krónikus betegségek nagyban befolyásolják a szervezet működését, az élettani funkciók fenntartását. Bizonyított, hogy a minőségi ételek mellett minőségi édességek fogyasztására is szükség van, ezért ebéd után ellátogattunk a Zotter csokigyárba, ahol megtekintettünk egy rövid filmet a minőségi kávébabok beszerzéséről, feldolgozásáról, a csokoládékészítés folyamatairól. A gyárlátogatás során kóstolásra is nyílt lehetőség. Késő délután indultunk vissza Szentgotthárdra, ahol megtekintettük a szentgotthárdi idős civil szervezeteknek is helyet adó Kolostorépületet és a Nagyboldogasszony templomot. A vacsorát követően kötetlen beszélgetés mellett osztottuk meg tapasztalatainkat a látottakról és egyeztetünk a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás szolgáltatásról.

A 2. napon a KOMPETENZ Sozial-Ökonomischer-Betrieb intézménybe látogattunk Söchau-ba. A cég küldetése 1999 óta a különböző generációkhoz tartozó, eltérő fizikai, pszichológiai, kognitív és szociális funkciókkal rendelkező emberek elkísérése és támogatása a munka és a foglalkoztatás, az élet és a szabadidő területén, valamint a szakterületi továbbképzéseken. A legfontosabb feladatuknak tekintik a beilleszkedési és elhelyezkedési akadályokkal küzdő, hátrányos helyzetű, fogyatékkal élő és/vagy munkanélküliek ellátását, foglalkoztatását. A szociális ellátóközpont három helyszínen érhető el Ausztriában: Söchauban, Leibnitzben és Pölfing-Brunnban. A szolgáltatások tekintetében elérhető nappali foglalkoztatás, szabadidős tevékenységek koordinálása és kisérése, szakmai továbbképzések. A nappali foglalkoztatás mellett, bentlakásos intézményeiben biztosít lakhatási feltételeket, gondozási ellátást igény szerint az ellátottaknak. 

Programunkat délután a Vulcano Sonkamanufaktúrában folytattuk. Három emeleten, összesen 1000 négyzetméternyi alapterületen vezetik be az érdeklődőket a sonkakészítés különleges világába. Számtalan érdekes információt tudhattunk meg a Vulcano sonkáról. Az idegenvezetések alkalmával bepillantást nyerhettünk a termelés, a feldolgozás és az érlelés egyes lépéseibe. Azt mondják, a Vulcano-nak lelke van, ezért a sonkájuk az egyik legjobb a világon. Késő délután értünk haza új tapasztalatokkal, élményekkel gazdagodva. 

A tanulmányúttal célunk volt betekintést nyerni Ausztria szociális ellátórendszerébe, különösen az idősek vonatkozásában. A pandémia rendkívül megnehezítette a program szervezését, ugyanakkor hálásak vagyunk az intézményeknek, akik lehetővé tették számunkra a jó gyakorlatok, új tapasztalatok szerzését.


 

Miután a MOTIVAGE projekt keretében megvásárolt jelzőrendszeres házi segítségnyújtó rendszer működését megismerte a személyzet, 2021. augusztus hónapban megkezdődött annak ellátottakhoz való kitelepítése.

Az idősek előzetes tájékoztatást kaptak a változásokról. A napi 24 órában monitorozó, kétirányú kommunikációra alkalmas segélyhívó eszközöket ellátottaink többségében örömmel fogadták. A próbaüzemelés időszaka megkezdődött. Folyamatos  kapcsolattartás mellett osztjuk meg tapasztalatainkat az érintettekkel.

Szentgotthárd, 2021. augusztus 15.


Szentgotthárdon és térségében a saját otthonukban élő, de már veszélyeztett idősek és családjai számára elérhető intézményünk által nyújtott jelzőrendszeres házi segítségnyújtás szolgáltatás. A rendszer segítségével elháríthatóak az önálló életvitel  fenntartása mellett kialakuló krízishelyzetek, s minél gyorsabban biztosítható a szükséges segítségnyújtás a súlyosabb helyzetek megelőzése érdekében. 

A MOTIVAGE projekt keretében lehetőségünk nyílt a szolgáltatás teljes megújítására!

Hosszas szakmai egyeztetések után a szerződéskötést követően a nyár folyamán megérkeztek intézményünkbe az új jelzőkészülékek! 

A dolgozók számára személyes tájékoztatók alkalmával több ízben is nyílt lehetőség az új rendszer megismerésére. Kiadványok segítségével gyakorlati példákon keresztül teszteltük a működést.

Szentgotthárd, 2021. július 15.


 

A Városi Gondozási Központ Szentgotthárd intézményvezetője, Fábián Béláné köszöntötte a vendégeket. Beszédében elmondta, hogy a demencia témaköre rendkívül összetett, egészségügyi, szociális és egy egységes szakmai hozzáállást, társadalmi összefogást igényel, melyre hosszútávú hathatós megoldást kell találni, mivel a 21. század egyik legfontosabb kihívásai közé tartozik. A szellemi képességek kóros mértékű elvesztése világszerte súlyos problémát jelent. Európában több mint 7 millió, Magyarországon legalább 200.000 ember lehet közvetlenül érintett. Mivel ez a betegségcsoport súlyos terheket ró a betegre és környezetére, a közvetetten érintettek száma ennek többszöröse.
A demenciát és ezen belül az Alzheimer kórt a felejtés betegségének is nevezik, ami által nem csak a beteg, de családja, hozzátartozói betegségévé is válik. A beteg a pillanatban él, az idő széthullik számára, azonban az érzelmek sokáig megmaradnak.
A szakmai napot is e téma köré építve tervezték megvalósítani. Vendégelőadók segítségével kívántak rávilágítani a problémára orvosi szempontból, megoldási lehetőségeket, alternatívákat kínálva a probléma kezelésére a betegek és családtagjaik számára egyaránt.

Meghívó a szakmai továbbképzésre


Ajánlattételi Felhívás jelzőrendszer módosított

 

Ajánlattételi Felhívás jelzőrendszer

 


                                                                                              

 

 

 

SAJTÓKÖZLEMÉNY

Vezető partner:                                            MURABA Európai Területi Társulás

Projektpartnerek:                                         - Városi Gondozási Központ Szentgotthárd

                                                                       - Rendelőintézet Szentgotthárd

                                                                       - Idősebb Polgárok Otthona Lendva

- 2. Sz. Lendvai Kétnyelvű Általános Iskola

Pályázati felhívás neve:                               Interreg V-A Szlovénia-Magyarország 2014-2020 Együttműködési Program keretén belül kiírt Együttműködő régió prioritású konstrukció

Pályázat kódszáma:                                      SIHU 237

A projekt neve:                                            Idősbarát régió kialakítása a határtérségben, a biztonságos és aktív időskort elősegítő, hosszú távú együttműködések

A projekt neve röviden:                              MOTIVAGE

Projekt kezdő dátuma:                                 2020. március 01.

Projekt záró dátuma:                                   2022. augusztus 31.

Projekt összköltsége:                                   338.960,- EUR

Támogatás összege:                                      288.116,- EUR

Önerő:                                                           50.844,- EUR

A projekt tartalmának rövid bemutatása:

Az Interreg V-A Szlovénia-Magyarország 2014-2020 Együttműködési Program keretén belül megavalósuló „Motivage” projekt átfogó célja egy határon átnyúló idősbarát régió fejlesztése Lendva és Szentgotthárd térségének időskorúakkal foglalkozó szervezetei között.

Projekt általános bemutatása:

Az Európa előtt álló egyik legnagyobb feladat a társadalom elöregedésével járó kihívások hatékony kezelése. Növekvő részarányuk ellenére az idősebbek érdekérvényesítő képessége más korosztályokhoz képest gyenge, nyugdíjazás után nemcsak a munkaerőpiaci, hanem a közösségi folyamatokból is kimaradnak, mely a romló egészségi állapottal együtt izolációhoz vezet. A demencia, mint az önellátó-képesség teljes elvesztéséhez vezető tünetegyüttes, a programterületen is egyre több személyt érint, komoly kihívás elé állítva a családokat, a szociális ellátórendszert és a helyi közösség egészét. A határtérségek periférikus elhelyezkedése tovább nehezíti a társadalom elöregedése okozta kihívásokat komplex módon kezelő megoldások kialakítását, miközben az idősödéssel együtt járó folyamatok a társadalom nagy része előtt ismeretlenek maradnak.

A MOTIVAGE Lendva és Szentgotthárd térségét egy integrált idősbarát régióvá alakítja, ahol ösztönzik a társadalmi és gazdasági részvételt, és támogatják a felelős és önálló életvitelt, növelve az idősek jó egészségben, aktívan és méltóságban megélt éveinek számát, tehermentesítve az intézményeket és erősítve a közösségi kohéziót. A projekt a stratégiai keretek kidolgozásával és az intézményi, szolgáltatói, gazdasági, civil és önkormányzati partnerek széleskörű együttműködésével valósít meg innovatív és a határ mindkét oldalát célzó beavatkozásokat: egészségügyi prevenció; jelzőrendszeres házi segítségnyújtás; generációk együttműködésén alapuló önkéntesség (ahol az idősek nem csak fogadói a segítségnek); gazdasági reaktiválás. A MOTIVAGE azonosítja a határtérségek komplex idősbarát fejlesztéseit nehezítő adminisztratív, jogi és finanszírozási akadályokat, támogatva a hasonló határmenti kezdeményezéseket, és ösztönözve a szakpolitikai környezet határon átnyúló szociális szolgáltatásokat támogató átalakítását.

Projektpartnerek bemutatkozása:

MURABA Európai Területi Társulás

Szervezetünk, mint vezetőpartner koordinálja majd projektszinten az elnyert támogatás sikeres felhasználását, illetve számos tevékenységgel igyekszünk hozzájárulni a pályázat sikerességéhez.

Olyan tanulmányok elkészítését fogjuk megvalósítani, amelyek feltárják azokat a lehetőségeket, igényeket, amelyek hozzásegíthetik az idős korosztályt a tartalmas és kiegyensúlyozott időskor eltöltéséhez. Az ehhez szükséges együttműködéseket és párbeszédeket workshopok keretében tesszük lehetővé, ahol a térség minden területéről várunk majd résztvevőket.

Emellett Nyugdíjas Egyetem megszervezetését is célul tűztük ki, ahol elsődlegesen a célcsoport igényeihez kialakítandó előadásokkal készülünk majd. Fontos számunkra, hogy az tudás, amely az érintett korosztálynál van, minél szélesebb körben váljon ismertté.

A MURABA Európai Területi Társulás nyitott az együttműködésre és örömmel várja a térségben működő egyesületek, civil szervezetek javaslatait is a projekt eredményes megvalósulása érdekében.

Városi Gondozási Központ Szentgotthárd

Intézményünk a projektben projektpartnerként vesz részt, melynek megvalósításával közös célunk egy olyan integrált idősbarát régió kialakítása Lendva és Szentgotthárd térségében, ahol az idősek jó egészségben, aktívan és méltóságteljesen élhetik meg nyugdíjas éveiket.

Jelenleg szociális alapszolgáltatásokat nyújtunk Szentgotthárd és Térsége Önkormányzati Társulás fenntartásában, melynek további 14 település is tagja, ezáltal a projekt közvetlen érintettje is.

A MOTIVAGE projekt keretében szakmai továbbképzéseket szervezünk külső szakértők bevonásával, továbbá feladatunk a jelzőrendszerek előkészítése, beüzemelése, tanulmányi út szervezése illetve célunk a mentálhigiénés program tervezése és megavalósítása. Bízunk abban, hogy munkánk hosszú távon is jól fenntartható, gazdaságilag is jelentős mértékű pozitív változásokat eredményez.

Szentgotthárd és térsége szempontjából kiemelkedően fontos projektelem a Városi Gondozási Központ által működtetett jelzőrendszeres házi segítségnyújtás több mint 13 éves készülékeinek új, kétirányú kommunikációra is alkalmas karórákra történő cseréje, melyek már követni is tudják az ellátott egészségi állapotát.

Rendelőintézet Szentgotthárd

A Rendelőintézet Szentgotthárd a közel 15.000 fős szentgotthárdi járás járóbeteg szakellátását biztosítja közel 20 szakrendelésen, továbbá alapellátási feladatokat is ellát.

A szentgotthárdi Egészségfejlesztési Iroda a „Rendelőintézet Szentgotthárd bázisán Kistérségi Egészségfejlesztési Iroda (EFI) létrehozása” című TÁMOP-6.1.2-11/3-2012-0011 jelű pályázat keretében jött létre és jelenleg fenntartási időszakban központi költségvetési forrásból működik.

Az EFI létrejöttének és működésének átfogó célja a járás lakossága testi-lelki egészségi állapotának megőrzése, betegségek megelőzése.

A MOTIVAGE projekt keretében az idősekre, illetve családjaikra fókuszáltan tervez programokat – előadások, mozgásprogram, mentálhigiénés segítség - megvalósítani a hazai és szlovén partnerekkel együttműködve. Részt vesz ugyanakkor a munkacsoportok működésében is a tapsztalatok megosztása céljából és a demencia témakörében tájékozató kiadványok összeálítását kívánja megvalósítani.

2. Sz. Lendvai Kétnyelvű Általános Iskola

Szlovénia egyetlen szlovén-magyar kétnyelvű gyógypedagógiai intézménye vagyunk. Prioritásunk a fogyatékossággal élő gyerekek oktatása (enyhén értelmi fogyatékos, középsúlyosan, vagy súlyosan fogyatékos) nevelése, és felkészítése a munkára, az önálló életvitelre és a társadalomba való sikeres integrációra.

Két programot hajtunk végre, nevezetesen egy alacsonyabb iskolai végzettségű általános iskolai és egy speciális programot. E két program mellett a környező iskolákban mobil speciális oktatási szolgáltatást is nyújtunk, ami azt jelenti, hogy azoknak a hallgatóknak, akiknek problémái vannak a speciális nevelési tanárunkkal, extra órákat kínálunk azok kijavításához. Az iskolánk UNESCO-iskola, Öko-iskola és Egészséges iskola címmel is rendelkezik és nagy hangsúlyt fektet az egészséges életmódra és az együttműködésre a helyi közösséggel.

A MOTIVAGE projektben a mi iskolánk kiemelten érdekelt a társadalmi érzékenyítő és generációk közötti együttműködést ösztönző programok megvalósításában.

Idősebb Polgárok Otthona Lendva

Az Idősebb Polgárok Otthona 25 éve végez idősgondozást a szlovén Munkaügyi, Családügyi és Esélyegyenlőségi Minisztérium felügyelete alatt. Jelenleg 172 bentlakó idős teljes ellátását és szociális gondozását végzi, emellett kisebb léptékben házi segítségnyújtást is nyújt. 2019. áprilisa óta a DSL működteti Szlovénia 93. Demenciabarát Pontját a Spominčice–Alzheimer országos nonprofit szervezet programja keretében. A témában folyamatosan továbbképzett munkatársak érdeklődök, a betegségben érintettek és családtagjaik számára nyújtanak információt, ezzel elősegítve a lakosság felvilágosítását és a demens betegek destigmatizációját. A DSL komoly tapasztalatokat gyűjtött kulturális és szabadidős programok szervezése terén, hiszen lakó számára heti rendszerességgel tart ilyeneket.

A DSL számára a MOTIVAGE szolgáltatási és profil-bővítési lehetőséget jelent. Az új szolgáltatások segítenék a térség időskorúit abban, hogy tovább maradhassanak családtagjaik körében és otthonukban, és összességében több időskorút juttatnának a helyzetükhöz, igényeikhez és rászorultságuk mértékéhez illő segítséghez

További információ kérhető:

Papp Bálint (MURABA Európai Területi Társulás)             +36-30-152-74-33

Szentgotthárd - Lendva, 2020. március 23.